S.O.S – ZIMNA WOJNA! Na naszej scenie – „Stany szoku” według Wasilkowskiego.
Pokaz przedpremierowy spektaklu „Stany szoku” w reżyserii Przemysława Wasilkowskiego, doktoranta Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, zainauguruje w najbliższą sobotę Scenę Inicjatyw Doktoranckich. Na spektakl powstały na podstawie tekstu Sama Sheparda – wstęp wolny.
Pomysł na realizację tej pacyfistycznej sztuki wydawał się jej twórcom jeszcze rok temu dość abstrakcyjny, ale dziś wszystko uległo zmianie – to dobra chwila na to, by wypowiedzieć się na temat konsekwencji wojny. Przemysław Wasilkowski robi to jednak bez zbędnej ckliwości i epatowaniem sentymentalizmem. Jak mówi: „Spektakl będzie pełen czarnego amerykańskiego humoru, z postaciami jak z kreskówek Disneya, z domieszką beckettowskiego zawieszenia w biało – czerwonej przestrzeni i z ukraińskim aktorem w roli głównej! Ten miszmasz powodowany jest przez dzisiejsze medialne czasy kłamstwa i propagandy, które w zderzeniu z opowieściami Igora Aronova zmuszają do przemyśleń i reakcji”.
Na Dużej Scenie Teatru Studyjnego zobaczymy Gabrielę Sarnecką i Włodzimierza Musiała. Aktorzy kilkanaście lat temu pożegnali się z teatrem, jednak za namową reżysera, zachwycą widzów po raz kolejny. Wybitna aktorka Teatru Powszechnego i mistrz drugiego planu filmowego kreują „Białą Parę, całym sercem tęskniącą za zimną wojną”. Towarzyszyć im będą: Przemek Wasilkowski jako Pułkownik, Igor Aronov – Stubbs, Joanna Ginda (Teatr im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim) i Delfina Wilkońska (Teatr Nowy w Łodzi) jako Glory Bee.
Na spektakle przedpremierowe w Teatrze Studyjnym w Łodzi zapraszamy 20 i 21 września (sobota i niedziela) o godz. 19:07. Wstęp na spektakl jest wolny. Premiera spektaklu rozbudowana o instalację artystyczną konfrontującą wspomnienia uczestników wojny i jej obraz medialny, a także panel dyskusyjny towarzyszący spektaklowi, planowana jest na koniec października. Spektakl realizowany jest w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Stany szoku”
Reżyseria: Przemysław Wasilkowski
Scenografia i kostiumy: Urszula Bartos – Gęsikowska
Muzyka: Paweł Serafiński
Konsultacje muzyczne: Agnieszka Greinert
Obsada: Gabriela Sarnecka, Włodzimierz Musiał, Igor Aronov, Przemysław Wasilkowski, Delfina Wilkońska/Joanna Ginda
Przemysław Wasilkowski
Jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. W latach 1994 – 1999 pracował w Workcenter Jerzego Grotowskiego w Pontederze, we Włoszech. Brał aktywny udział w twórczym procesie pracy Workcenter, którego ukoronowaniem była zamknięta struktura performatywna o nazwie „Akcja”. Od maja 1999 roku prowadził w Polsce i za granicą cykl spotkań – staży pod nazwą „In States of Shock”. Jest wykładowcą Studium Aktorskiego im. Sewruka w Olsztynie oraz doktorantem Szkoły Filmowej w Łodzi. Jako aktor współpracował z Teatrem Nowym w Łodzi, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem Bretoncaffe w Warszawie, Teatrem Studio w Warszawie, Teatrem Śląskim w Katowicach oraz Instytutem Grotowskiego. Współpracował również m.in. z Zona Castaglia w Turynie czy ARCAT w Paryżu. Zajmuje się reżyserią („MC HCW Projekt”, „Zona Tenebrarum”, „Czarne na biało-niebieskim”, „Kres długiego dnia” i ruchem scenicznym („Balladyna” w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu, „Termopile Polskie” w Teatrze Nowym w Łodzi, „Słownik Chazarski” w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu). Jego autorskie spektakle – „Lament Doctoris Faust” i „Zona Tenebrarum” prezentowane były na licznych scenach w Polsce i za granicą m.in. we Włoszech, Francji, Grecji, Finlandii, Japonii. Od kilku ostatnich lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Tratwa oraz Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, z którymi realizuje swoje indywidualne projekty artystyczne.