„Shopping and fucking” w Moskwie

„Shopping and fucking” M. Ravenhilla – ubiegłoroczny spektakl dyplomowy Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego mieli okazję zobaczyć w ubiegły piątek (22.11) widzowie Międzynarodowego Festiwalu Szkół Filmowych i Teatralnych w Moskwie.

To kolejny festiwal, na którym zaprezentowany był spektakl w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Przypomnijmy: „Shopping and fucking” znalazł się w programie 31. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, 7. Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych ITSelF w Warszawie, 53. Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu, Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych w Brnie oraz Festiwalu Wybrzeże Sztuki w Gdańsku. Organizatorem moskiewskiego Festiwalu, na którym został zaprezentowany spektakl jest Rosyjski Państwowy Instytut Kinematografii im. S.A. Gerasimova (VGIK). W ramach 8-go konkursu spektakli wydziałów aktorskich obok łódzkiej Uczelni wzięły udział szkoły teatralne z Rosji i całej Europy. 

Shopping and fucking, PWSFTviT, 31. FST (20)   Shopping and fucking, PWSFTviT, 31. FST (10)   Shopping and fucking, PWSFTviT, 31. FST (1)

„Shopping and Fucking” jest pierwszą sztuką Marka Ravenhilla, autora m.in. „Polaroidów” i „Produktu”. Dramat zalicza się do nurtu nowego brutalizmu. Prapremiera miała miejsce w 1996 roku w brytyjskim Royal Court Theatre Upstairs. W Polsce doszło do jednej realizacji teatralnej, która zakończyła się skandalem. „Shopping and Fucking” ukazuje obraz współczesnego świata jednorazowego użytku, w którym wartości moralne zostały zastąpione przez chęć posiadania i wszystko łącznie z seksem, przemocą i narkotykami zredukowane zostaje do zwykłej transakcji.  Brutalność prezentowana na scenie kontrastuje z przenikającą cały tekst sztuki potrzebą miłości, czułości, łagodności i akceptacji, potrzebą wyraźnie artykułowaną przez młodych bohaterów „Shopping and Fucking. Jak mówi reżyser, Grzegorz Wiśniewski, dramat Ravenhilla to wycie o miłość.

 

Teatr Studyjny w Łodzi, ul. Kopernika 8, 90-509 Łódź
tel: 42 63 64 166