FILIP. TEATR RADIA.

 

Teatr Radia „Filip” to dźwiękowa adaptacja kultowej powieści Leopolda Tyrmanda. „Filip” to historia młodego Polaka, Żyda, który część wojny spędził we Frankfurcie pracując jako kelner w jednym z luksusowych hoteli. Wojna pojawia się tu niezwykle rzadko, ale zawsze pozostawia po sobie spustoszenie. „Filip” to pierwszy w historii polskiego szkolnictwa artystycznego teatr radia, w którym występują włącznie studenci. Klezmerska muzyka formacji NeoKlez doskonale dopełnia wybitny tekst Tyrmanda i aktorskie popisy studentów Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi.

 

Autor: Leopold Tyrmand

Adaptacja, reżyseria i opieka pedagogiczna: Krzysztof Czeczot

Obsada: Michał Barczak, Anna Fatyga, Katarzyna Grabowska, Stanisław Grobelny, Karol Górski, Dominika Lichy, Rafał Łysak , Jacek Knap, Jakub Kryształ, Mariusz Krakowiak, Monika Mielnik, Mateusz Mosiewicz, Patryk Palusiński, Patryk Pietrzak, Anna Pijanowska, Katarzyna Pilichowska, Aleksandra Przybył, Michalina Rodak, Milena Staszuk, Bartek Szpak, Anna Wysocka, Zuzanna Zazulin

Realizacja nagrań: Marek Knaga

Reżyseria dźwięku: Wawrzyniec Szwaja

Muzyka: Stanisław Leszczyński i NeoKlez

Słuchowisko prezentowane jest w dwóch częściach – I część 44 min, II część 35 min.

 

KRZYSZTOF CZECZOT

Krzysztof Czeczot (ur. 25 lipca 1979 w Bytowie) – aktor, reżyser, dramaturg. roku Absolwent i obecnie wykładowca Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi,. W latach 2002 – 2009 występował na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie. Współpracuje z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Współpracował także z Piwnicą przy Krypcie w Szczecinie (2004 – 2005), oraz Boattheatre w Kopenhadze (2006). Autor kilku dramatów, m.in. Bajzlu (inscenizacja w Teatrze Ludowym w Krakowie-Nowej Hucie oraz w Teatrze Tv (pod tytułem „Bezład”) i Cyrku 76 (inscenizacja w Teatrze Współczesnym w Szczecinie). Autor libretta do operetki Piękna Helena Jacques’a Offenbach’a. Premiera odbyła się 6 czerwca 2009 w Szczecinie. Autor teatrów radia („Dublin.One Way”, „Jeszcze się spotkamy młodsi”, „Pętla”.  W roku 2011 w Katedrze Szczecińskiej odbył się koncert pasyjny p.t. Jesteś tym, kim będziesz jutro – Pasja Szczecińska na podstawie poematu „Pieśń o moim Chrystusie” Romana Brandstaettera z muzyką Stanisława Soyki, adaptacja tekstu i reżyseria Krzysztof Czeczot. Wyreżyserowany przez Czeczot audiobook „Gra o Tron” otrzymał prestiżową nagrodę miesięcznika Film Złota Kaczka 2012r. W luty 2013 roku Program Trzeci Polskiego Radia wyemitował nowatorskie słuchowisko Czeczota pt. „Andy”, w który grający tytułową rolę Adam Woronowicz dialoguje m.in. z Romanem Wilhelmim (głos Wilhelmiego pochodzi z archiwów Polskiego Radia). Na festiwalu Prix Europa w Berlinie Czeczot otrzymał prestiżową nagrodę Best European Radio Drama of the Year 2013 za słuchowisko „Andy”. To pierwsza tak ważna nagroda dla polskiego teatru radia w dziejach rodzimej radiofonii.

 

WAWRZYNIEC SZWAJA

Wawrzyniec Szwaja – realizator i inżynier dźwięku; absolwent Inżynierii Dźwięku na Wydziale Elektrycznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (2009); od 1999 r. związany z Polskim Radiem Szczecin, gdzie zajmuje się m.in. artystycznymi formami radiowymi; współpracował z m.in. Telewizją Polską i szczecińskimi teatrami; to nie jego pierwsza wspólna produkcja z K. Czeczotem: w 2010 r. debiutował w dziedzinie teatru radia dźwiękową reżyserią słuchowiska „Pętla”, w 2013 r. zrealizował – w systemie dźwięku przestrzennego 5.1 – „Pamiątki” tegoż autora.

 

NEOKLEZ  (sami o sobie)

Młodzi, piękni i bez skaz z czystą kartoteką czyli: NeoKlez! Nie wygraliśmy „Mam Talent” ani „Must be the Music”. Nie nagrywamy też teledysków z nagimi kobietami, szybkimi samochodami ani nikt dla nas nie tańczy! Skupiamy się na kwestii o wiele ważniejszej i w naszym mniemaniu, bardziej wartościowej czyli po prostu na dobrej muzyce! Takiej, która was wzruszy, a niekiedy spowoduje „efekt tupiącej nóżki”. Doskonalimy swoje umiejętności na najlepszych Uniwersytetach w Polsce i Europie po to, by nasza muzyka trafiała do was w jak najlepszym wykonaniu. Zespół prócz występów na terenie całej Polski prezentował się również za granicą. Wielokrotnie pojawiał się w radiu i telewizji, do dnia dzisiejszego dał około 100 koncertów na terenie całego kraju. występował na takich imprezach jak: Noc Kultury, Festiwal Tradycji i Muzyki Klezmerskiej w Kazimierzu Dolnym (zespół dwukrotnie został mianowany gwiazdą festiwalu), Festiwal Filmowy „Dwa Brzegi”, Śląski Festiwal Kultury Żydowskiej – Gliwice,, Międzynarodowe Poleskie lato z Folklorem, Festiwal Mikołajki Folkowe, Jazzda 2010, Nowa tradycja oraz wiele innych. Był też zapraszany na takie festiwale jak: Schwerin BUGA 2009 – National Garden Festival – Niemcy czy Kaustinen – Finlandia. W lipcu 2012 roku ukazał się debiutancki album grupy „Pięć Stron Świata.

 

 

Teatr Studyjny w Łodzi, ul. Kopernika 8, 90-509 Łódź
tel: 42 63 64 166