HISTORIA PODWODNA

SPEKTAKL DYPLOMOWY STUDENTÓW WYDZIAŁU AKTORSKIEGO
ROK AKADEMICKI 2020/2021    

HISTORIA PODWODNA
Opowieść muzyczna na podstawie piosenek Lecha Janerki


Reżyseria i scenariusz: Wojciech Kościelniak
Kierownictwo muzyczne: Marcin Powalski
Choreografia: Barbara Olech
Przygotowanie wokalne: Julia Chmielnik
Kostiumy i scenografia: Bożena Ślaga
Reżyseria światła: Tadeusz Trylski
Asystentka reżysera: Katarzyna Hołyńska

Zespół muzyczny:
Instrumenty klawiszowe – Marcin Powalski
Gitara basowa- Kamil Guźniczak
Gitara elektryczna – Aleksander Sucharski
Perkusja – Błażej Kozłowski

 

 

Obsada:
Michał Darewski – GLON
Jakub Dąbrowski – KRAB
Katarzyna Hołyńska – FISHA
Karolina Kostoń – RAFA
Klaudia Koścista – MURENA
Justyna Litwic – PŁETWA/LOLA
Barbara Olszewska – FOKA
Marta Stalmierska – ŁUSKA
Daniel Stanko – OŚĆ
Mikołaj Trynda – POLIP

Premiera: 25, 26 czerwca 2021 r.
Czas trwania: 2 godziny (bez przerwy)

 

N A G R O D Y :

5. Przegląd Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych PRZYGRYWKA 2021- NAGRODA GŁÓWNA Najlepszy Dyplom Muzyczny 

 

R E C E N Z J E :

Dziennik  Łódzki / Dariusz Pawłowski Teatr Studyjny w Łodzi: Jezu, jak się cieszę, że mamy teatr pełen młodych zdolnych

 

Nie do zatopienia! HISTORIA PODWODNA wypływa na powierzchnię! 

Twórczość Jednego z najważniejszych polskich artystów lat osiemdziesiątych stała się źródłem inspiracji dla wypłynięcia HISTORII PODWODNEJ – najnowszego dyplomu studentów Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi.
Spektakl w reżyserii Wojciecha Kościelniaka nawiązuje do pierwszego solowego, autorskiego albumu Lecha Janerki, nagranego po jego odejściu z grupy Klaus Mitffoch w 1986 roku, który oddaje nastroje antycypujące kres Polski Ludowej. Scenariusz zbudowany jest na nutach wieloletniej twórczości ikony polskiej sceny muzycznej. 

„Spektakl opowiada o świecie. który staraliśmy się wywieść z piosenek Lecha Janerki. Historia kłopotów człowieka z samym sobą, cierpień związanych z rozmaitymi systemami totalitarnymi, które człowiek sam na siebie nakłada. Historia zatacza koło. To jej okrutna właściwość. Kiedy przyglądam się dziś temu, co dzieje się za oknem, mam wrażenie że wróciłem w wielu aspektach do PRL-u i dlatego piosenki Lecha Janerki są wciąż bardzo aktualne.” – opowiada reżyser.

Jak działają współcześnie metafory, które przez lata budowały buntowniczą tożsamość jednostki w zderzeniu z opresyjnym systemem? Przed aktorkami i aktorami „Historii podwodnej” niełatwe wyzwanie oddania na scenie istoty WOLNOŚCI z całym historycznym bagażem doświadczeń opisanych w piosenkach Janerki, ale także z uwzględnieniem obserwacji aktualnych niepokojów, ruchów społeczno-politycznych.
W którym miejscu dziś jesteśmy? Czy tuż przed utratą najcenniejszej wartości? Czy to, co dzieje się za oknem jest efektem zachłyśnięcia się wolnością czy zapomnienia, jak jest ona istotna? 

„Od czasu, gdy Janerka debiutował, przeżyliśmy wyzwolenie z opresyjnego systemu, potem wolność, potem zachłyśnięcie się nią, następnie deformację tej wolności, potem to, co jest teraz, czyli mocny kierunek zawężający to pojęcie. Mam nadzieję, że znowu to się zakończy erupcją wolności, ale nie mam złudzeń, że nie będzie to nam dane na zawsze” – dodaje Wojciech Kościelniak.

Spektakl ma formę hybrydową. Oparty jest na teatrze muzycznym z wykorzystaniem znanych i mniej znanych piosenek Lecha Janerki. Z drugiej strony pojawią się teksty napisane są przez samego reżysera, które podczas prób były twórczo modyfikowane przez zespół aktorski. To z nich wyłoniły się postacie, relacje, zdarzenia i świat podwodny – trochę wymyślony, trochę metaforyczny, trochę prawdziwy, odbijający rzeczywistość, ale nie będący bezpośrednio rzeczywistością.

   

  
 
 
fotosy: Aleksandra Pawłowska
Teatr Studyjny w Łodzi, ul. Kopernika 8, 90-509 Łódź
tel: 42 63 64 166