PRÓBY

próby - poziom

WARSZTAT AKTORSKI IV ROKU WYDZIAŁU AKTORSKIEGO SZKOŁY FILMOWEJ W ŁODZI


ROK AKADEMICKI 2013/2014

 

Zabraliśmy się za Schaeffera. Powstało wiele pytań. Co to znaczy próbować? Co to znaczy aktorstwo? Czy wte czy wewte? Co się dzieje za rogiem w sklepie? Czy Henio dał Halince róże na dzień kobiet? Exodos, parodos, przerwa? Co? Na żadne z tych pytań na pewno NIE uda się odpowiedzieć.

„Próby” Bogusława Schaeffera to tekst traktujący o teatrze w teatrze, usiłujący odrzeć teatr z jego tajemnicy. Kanwą jest tekst i jego autor, który nie wiadomo czy kiedykolwiek istniał. Ale nie to jest ważne. Najistotniejszy jest sam akt tworzenia… Oto próba teatralna. Na scenie aktorzy próbując nową inscenizacją odkrywają przed widzem tajemnicę tworzenia teatralnej sztuki. Reżyser plącze się w pracy, aktorzy się wygłupiają – nic się nie może zacząć. To całe nie-zaczęcie trwa przez całą sztukę. „Próby” to komedia o aktorach, ich relacjach z reżyserem i pracy nad tekstem. Jednym słowem – praca nad sztuką od kuchni. A kto nie lubi zaglądać za teatralne kulisy?

Autor: Bogusław Schaeffer

Adaptacja: Mikołaj Grabowski

Opieka pedagogiczna: Jacek Orłowski

Muzyka: Bartosz Szpak

Obsada: Paweł Dobek (Reżyser), Anna Fatyga (Aktorka A), Bartosz Szpak (Aktor A), Milena Staszuk (Aktorka B), Jakub Kryształ (Aktor B)

Teatr Studyjny w Łodzi, ul. Kopernika 8, 90-509 Łódź
tel: 42 63 64 166